خلاصه برنامه های درگوشی ها در بخش فارسی بی بی سی

برنامه اول: آموزش و مشاوره در زمینه مسائل جنسی

در برنامه اول در مورد آموزش و مشاوره درمورد مسائل جنسی و دیدگاه های مختلف نسبت به آن  صحبت میکنیم. اینکه اصلا چرا باید در مورد مشکلات و مسائل جنسی صحبت کرد.

دو رویکرد متفاوت نسبت به آموزش بهداشت و روابط جنسی وجود دارد. یک دسته از افراد باور دارند که افراد با گرفتن این آموزشها  به برقراری ارتباطات جنسی پرخطر تشویق می شوند. و دسته دیگر عقیده دارند که با دادن آگاهی های لازم افراد می توانند در موقع لزوم از خودشان حفاظت کنند.

تحقیقات نظر دوم را تایید می کنند چون افراد بخصوص در سن کم از روی کنجکاو ی به دنبال تجربه کردن رابطه جنسی می روند. برخی افراد هم بخاطر جلب محبت طرف مقابل به رابطه جنسی تن می دهند.  با آموزشات لازم در مورد اندام های تناسلی، تفاوت های زن و مرد،  روابط جنسی،اعتماد به نفس و مهارتهای زندگی می شود درصد اینگونه ارتباطات را به حداقل رساند. اما این مهم است که این آموزش ها مطابق با سن ، جنسیت، ارزش های فرهنگی و اعتقادی افراد باشد.

مشکلات جنسی در تمامی جوامع کم و بیش شبیه به هم هستند. تنها نگرش جوامع مختلف نسبت به مسائل جنسی مختلف و روابط و رفتارهای جنسی مورد قبول و غیر قابل قبول است که نحوه برخورد با این مشکلات را متفاوت می کند.

مشاوره زوج ها و مشاوره خانواده برای هر فردی می تواند مفید باشد مجرد و یا متاهل.  مشاوره پیش از ازدواج کمک می کند افراد شناخت بهتری از خودشان و طرف مقابلشان پیدا کنند که  تصمیم بهتری بگیرند و مشاوره پس از ازدواج می تواند زوج ها را کمک کند که با هم راحت تر ارتباط برقرار کنند و ریشه مسائلشان را پیدا کنند. در ایران مشاوران خانواده، مشاوران پیش از ازدواج و مشاوران امور جوانان وجود دارند و مشاوران زوج ها هم بتدریج در حال وارد شدن به صحنه هستند. سئوالی که پیش می آید این است که چه توقعی می توان از یک مشاور خوب داشت؟

مشاور همانگونه که از اسمش برمیآید کسی است که بی طرفانه به صحبت های شما گوش کند، به شما خط ندهد و تنها با سئوالاتی که از شما می پرسد به شما کمک کند که به افکارتان نظم بدهید. افراد اکثر مواقع توصیه و تجویز نمی خواهند و همین که افکارشان را برای شخص بی طرفی بازگو کنند کافی است تا بتوانند تصمیمی را که متناسب با شرایط زندگی شان است بگیرند. معمولا مشاوره باید در طول زمان انجام شود و یک جلسه گرچه مفید است اما نتیجه لازم را نمی دهد. وظیفه دیگر مشاور این است که  در صورت لزوم بتواندافراد را به متخصصان دیگر ارجاع دهد. بخصوص در مورد مشکلات جنسی که بعضا باید هم از نظرروحی و هم از نظر جسمانی مورد بررسی قرار بگیرند تا بهترین نتیجه را بدهند.

برنامه دوم:  رابطه جنسی در قالب روابط

رابطه جنسی در قالب کلی روابط زوج ها؛ رابطه جنسی چه اثری روی رابطه کلی زوج ها میتواند داشته باشد و برعکس.

رابطه جنسی در حالت کلی بین دو دسته از افراد صورت می گیرد: گروهی که صرفا می خواهند رابطه جنسی را تجربه کنند. وکسانی که در یک رابطه عاطفی بر پایه احترام و علاقه دوجانبه هستند و می خواهند رابطه جنسی را به عنوان بخشی از این رابطه تجربه کنند.

ما در مورد گروه دوم صحبت می کنیم چون مشکلات جنسی را می توان در یک بستر عاطفی مورد بررسی قرار داد و حل کرد و هر دو طرف به دلیل پایبندی که به یکدیگر و رابطه مشترکشان دارند متعهد هستند که مشکل را بر طرف کنند.

 در این گروه معمولا دو نفر با هم آشنا می شوند، با هم وقت می گذرانند وتجربیات مشترک پیدا می کنند. این ها باعث بوجود آمدن حس نزدیکی و اعتماد بین طرفین می شود و طرفین به این سمت کشیده می شوند که رابطه جنسی را هم به عنوان بخشی از رابطه شان با هم تجربه کنند. اما ممکن است در همان اول کار به مسائلی برخورد کنند. از جمله اینکه یکی از طرفین آمادگی لازم را نداشته باشد. یک نفر و یا هر دو طرف از برقراری ارتباط جنسی واهمه داشته باشند. تصورات نادرست و یا الگوهای غیر واقعی در ذهنشان باشد. از بدن خود و یا شریک جنسی شان  شناخت کافی نداشته باشند و ندانند که اصلا از کجا شروع کنند و غیره.

در فرهنگ ما و کشورهای همجوار اکثر افراد رابطه جنسی را پس از ازدواج تجربه می کنند (بخصوص خانم ها). در این صورت ممکن است زوج با بستن قرارداد ازدواج فکر کنند که حتما در بار اول باید رابطه جنسی را تمام و کمال تجربه کنند و خود این مسئله فشار روانی خیلی شدیدی را به طرفین وارد می کند. بر اثر همین فشار روانی افراد نمی توانند رابطه را به درستی و با لذت برقرار کنند. این مسئله خاطره بدی برایشان می شود (بخصوص برای خانمها) و ممکن است به توانایی جنسی خودشان شک کنند (بخصوص آقایان). همین موارد باعث می شود از رابطه جنسی زده بشوند و مشکلات دیگری در رابطه زناشوییشان از همین یک تجربه بوجود بیاید.

ترس از برقراری ارتباط جنسی برای همه وجود دارد اما با شدت های مختلف. ترس از اینکه بعد از مدت ها یک نفر دیگر می خواهد نقاط خصوصی بدنشان را ببیند و لمس کند. برای خانم ها ترس از اینکه کاری را می خواهند انجام بدهند که در تمام عمر از آن منع شده اند و حالا صرفا بخاطر صیغه عقد تمامی موانع باید برداشته بشود و  بدنشان را باید در اختیار شخص دیگری قرار بدهند. برای آقایانی که برای بار اول این رابطه را تجربه می کنند، ترس از این وجود دارد که آیا می توانند به عنوان یک مرد سرافراز از این امتحان بیرون بیایند  و یا خیر. به همین دلیل این رابطه باید به مرور زمان و خیلی آهسته جلو برود.

برای افرادی که رابطه جنسی را پیش از ازدواج تجربه می کنند نگرانی های دیگری هم وجود دارد بخصوص برای خانم ها. ترس از میان رفتن پرده بکارت، بارداری ناخواسته و غیره.

افرادی در رابطه جنسی شان موفق هستند که: 

-     شناخت خوبی از بدن خودشان و جنس مخالفشان دارند.

-     اطلاعات لازم برای برقراری ارتباط جنسی صحیح را دارند.

-     نحوه محافظت از خودشان را چه از لحاظ روحی و چه از لحاظ جسمی می دانند.

-     شناخت لازم از روحیه طرف مقابلشان را دارند که بتوانند بااو به راحتی و بدون ترس از اینکه مورد قضاوت قرار بگیرند (به عنوان مثال سردمزاجی برای خانم ها و عدم داشتن مهارت های مردانه برای آقایان) احساساتشان را با هم در میان بگذارند. بتوانند درخواست کنند که رابطه جنسی در شرایط دیگری و یا در وقت مناسب تری انجام بشود. با صحبت کردن، از یکدیگر در مورد بدن یکدیگرو اینکه چه کاری برایشان لذت بخش و یا ناخوشایند است یاد بگیرند.

-     بهترین راهنما در مورد مسائل جنسی بخصوص در مورد کلیات آن، منابع موثق آموزشی است. پس از آن شخص می تواند بنابر خواست و یا نیاز خود و یا شریک جنسی اش جزئیات رابطه را شکل دهد. فیلم های پورنو و سایت های اینترنتی که به موسسه خاصی وابسته نیستند می توانند جزو گمراه کننده ترین منابع کسب اطاعات در این موارد باشند.

برنامه سوم: اولین رابطه های جنسی

رابطه جنسی زوج ها می تواند به سه مرحله تقسیم بشود:

 از زمان شروع تا زمانی که تصمیم می گیرند برای باردار شدن تلاش کنند.از زمانی که برای باردار شدن تلاش می کنند تا زمانی که صاحب فرزند می شوند و چند سال بعد از آن زمان میانسالی و کهنسالی

در شروع رابطه جنسی مسائلی چون: نگرانی های مربوط به پرده بکارت، عادت ماهانه خانم ها در هر ماه، نوسان میل جنسی یکی از طرفین و یا هردو و غیره می تواند فکر زوج ها را به خود مشغول کند. 

بطور خلاصه:

پرده بکارت یک نوع بافت است که معمولا در دهانه واژن قرار دارد و از زمان تکامل جنین برجای می ماند. بعضی از خانم ها بطور مادرزادی این بافت را ندارند. 

1-      پرده بکارت انواع مختلفی دارد.

2-      ممکن است در اثر فعالیت های روزمره، ورزش و غیره به مرور از بین برود که کاملا طبیعی است.

3-      ممکن است موقع نزدیکی برای بار اول خونریزی کمی داشته باشد و یا اصلا خونریزی نداشته باشد.

4-      ممکن است به دلیل  استحکام به جراحی موضعی برای برداشتنش احتیاج باشد. 

5-      بر اثر معاینه زنان و یا استفاده از تامپون در زمان عادت ماهانه ممکن است از بین برود.  

6-      دخول برای بار اول برای همه دردناک  نیست و ممکن است باعث خونریزی نشود.

7-      ترمیم (دوختن) دوباره پرده بکارت از نظر پزشکی توصیه نمی شود و ممکن است عواقب ناخواسته ای از جمله عفونت، خونریزی و درد بسیار شدید در هنگام دخول را به دنبال داشته باشد.

8-      در اکثر موارد پرده بکارت به مرور از بین میرود و یکبار نزدیکی تمام این بافت را از بین نمیبرد (در اصطلاح پزشکی مثلا گفته می شود ساعت 12 و 3 پاره شده به این معنی که مابقی آن برجا است)

توصیه هایی برای نزدیکی کردن بار اول:

-           مطمئن شوید که هردو آمادگی روحی برقراری این ارتباط را دارید.

-           چنانچه نمیخواهید باردار شوید از وسیله جلوگیری مطمئنی استفاده کنید (معمولا قرص ضد بارداری که از 3 ماه پیش شروع باشد و کاندوم مناسب است).

-           محیطی امن و بدور از مزاحمت افراد دیگررا انتخاب کنید.

-           دمای اتاق را معتدل کنید.

-           پیش از دخول حتما پیش نوازی به حد کافی داشته باشید. کافی بودن پیش نوازی باید از دید هر دو طرف تایید بشود.

-           کاری که میتواند کمک کننده باشد این است که در صورتی که حساسیت پوستی خاصی ندارید، ژل لیدوکائین در حدود یک سوم تیوب را نیم ساعت پیش از نزدیکی به دهانه و داخل واژن بمالید تا از درد احتمالی بکاهد ( فقط برای بار اول پس از بار اول کمی خراش در دیواره های واژن ایجاد خواهد شد و چناچه دوباره از این پماد استفاده کنید دچار سوزش شدید می شوید). این ژل را می توانید بدون نسخه از داروخانه ها بگیرید.

-           ممکن است بر اثر تماس لیدوکائین با آلت مردانه در موقع دخول آقایان احساس بی حسی کنند که طبیعی است. دقت داشته باشید که ممکن است تماس با این ژل کاندوم را پاره کند.

عادت ماهانه خانمها دوره دیگری است که زوج ها در طول ماه با هم تجربه می کنند.

بطور خلاصه:

1-      میل جنسی خانم ها در طول ماه و در زمان عادت ماهانه شان با یکدیگر متفاوت است.

2-      در صورتی که احساس راحتی کردید که رابطه جنسی در این دوران برقرار کنید، هر دو طرف پیش و پس از نزدیکی ناحیه تناسلی را با آب گرم بشورید و ترجیحا از کاندوم استفاده کنید.

می توانيد سئوالات و نظرات خود را به آدرس الکترونيکی doctorsara@bbc.co.uk بفرستيد و يا با تلفن های ما در لندن ۰۰۴۴۲۰۷۵۵۷۲۵۴۶ و در دوبی 0097143688919 تماس بگيريد و برای ما پيام بگذاريد.

متن برنامه را میتوانید در وب سایت بی بی سی فارسی به آدرس http://www.bbc.co.uk/persian/interactivity/debate/story/2006/07/060714_dr_sara_education.shtml  بخوانید.

 

 

 

/ 0 نظر / 42 بازدید